Choď na obsah Choď na menu
 


Dýchanie a stres

15. 5. 2016

 

Dýchanie a stres

Stres nepochybne ovplyvňuje ľudské zdravie. Napísaného už o tom bolo veľa, ale nie každý môže použiť radu typu "vyhýbajte sa stresu." Bolo by to veľmi pekné, ale niekto sa stresu naozaj vyhnúť nemôže. 

 

Telo v stresovej situácii reaguje zmenou metabolizmu. Metabolizmus sa v takejto situácii zrýchľuje - telo sa pripravuje na reakciu a logicky na to potrebuje viac energie. Typická reakcia na stresovú situáciu je útek alebo útok a telo preto zrýchľuje metabolizmus, aby mohlo jednu z týchto činností zvládnuť.

Pochopiteľne, v našej spoločnosti vo väčšine prípadov nehrozí skutočné nebezpečenstvo, ale telo takto nerozmýšľa. Telo sa správa podľa starodávnych mechanizmov, preto v takýchto okamihov nepomáha logické myslenie. Nepomôžu myšlienky typu "o nič nejde," alebo "raz aj tak umrieme, tak načo sa stresovať." Ak by to bolo také jednoduché, každý by si to povedal a svet by bol skvelý. 

 

Čo vám pomôže, je kontrola dýchania. Zrýchlenie dýchania je základný prejav v stresovej situácii. Vďaka zrýchlenému dýchaniu sa v tele vytvára viac tepla (preto sa pri strese ľudia potia alebo ich svrbí - rozťahujú sa póry na pokožke) a vďaka tomu sú svaly schopné reagovať. Z toho pramení potreba viac jesť. Súvisí s tým tiež dýchanie ústami - cez ústa dostanete do tela viac kyslíka naraz, než nosom. 

 

Hlavný problém

Ak ste dlhodobo pod tlakom, mení sa vaše celkové dýchanie - postupne dýchate rýchlejšie aj v pokojnej situácii a hlavne - v spánku. To je skutočne veľký problém, pretože v tomto prípade vám spánok prestáva stačiť. Ľudia v tomto prípade môžu byť unavení aj po 10-tich hodinách spánku. Metabolizmus totiž následkom zrýchleného dýchania pracuje aj v noci a vy v postate míňate energiu aj v noci. Dlhodobo to oslabuje organizmus a vy ľahšie dostanete chorobu.

 

Existujú dva druhy riešení:

1. Priamo v stresovej situácii - snažíte sa ovládnuť dýchanie počas stresovej situácie. Toto riešenie má zmysel len v tom prípade, ak ste pod tlakom len krátku dobu. V prípade, že ste pod tlakom už dlhšiu dobu (niekoľko mesiacov), je už vaše dýchanie s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnené.

 

2. V pokoji - sledujte vaše dýchanie v pokojnej situácii. napríklad večer pred televízorom a podobne. Snažte sa čo najviac upokojiť a spomaliť dýchanie. V pokojnej situácii by ste nemali dýchať rýchlo, nemali by ste sa potiť ani sa cítiť pod tlakom. Sledujte svoje dýchanie niekoľko krát denne a snažte sa ho spomaliť aspoň na niekoľko minút. Nedýchajte ústami - v ústach sa nenachádzajú filtre vzduchu, ktoré sú v nose. Tiež tým zbytočne privádzate priveľa kyslíka do tela a ľahšie sa prehrievate, čo vedie k väčšej potrebe jesť.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

Kontakt

Máte otázky alebo chcete vysvetliť špecifickú tému?
Napíšte nám na info@skutocne-zdravie.com!
Odpoveď vám pošleme priamo alebo vytvorením nového článku.

Zadajte e-mail pre odoberanie noviniek a dostanete e-knihu NA CESTE K ZDRAVIU ako bonus!


Archív

Kalendár
<< august / 2019 >>