Choď na obsah Choď na menu
 


Ušetrite seba aj svoje deti

4. 3. 2016

 

Základná pravda života znie, že to, ako sme na tom teraz, je výsledkom toho, čo sme doteraz robili. Nezáleží na tom, prečo sme to robili, ani to, či sme to robili dobrovoľne alebo pod nátlakom. Choroby majú vždy svoju príčinu, nie je to vplyv náhody, šťastia, osudu alebo bohov. 

Táto základná pravda nás musí teda priviesť k analýze nášho doterajšieho života, našich zvykov, ktoré vykonávame od detstva. Je nutné zistiť, čo z toho, čo robíme má vplyv na naše zdravie. Nevyhnutne nás to privádza k výchove a k školskému systému. Tento článok je zameraný na niektoré chyby a problémy v systéme, ktoré vedú k chorobám. 

 

Najprv sa zameriame na jednu základnú chybu, ktorú robí takmer každý rodič a vychovávateľ. Ide o nízku schopnosť empatie s deťmi. Takmer každý rodič zabúda, že deti vnímajú svet inak. Niektoré veci, ktoré sa dospelému človeku zdajú malicherné a nepodstatné, môžu byť pre dieťa veľkým zdrojom stresu. Ale ľudia majú sklon myslieť si, že tak, ako oni vnímajú situáciu, tak ju vníma každý. Pre dieťa môže byť stresujúce čokoľvek a nemôžete dieťa jednoducho odbiť, pretože sa vám situácia nezdá problémová. 

Musíte sa na veci pozerať z pohľadu prírody. Deti sú v porovnaní s dospelými slabé a preto ich organizmus reaguje inak oproti reakcii dospelého. Ľudské telo inštinktívne reaguje na situáciu a vyhodnocuje ju podľa súčasnej sily. Strach môže viesť k rôznym reakciám. 

Je nutné sa nad tým zamyslieť hlavne pri trestaní detí. Dieťa nemá objektívne myslenie, nevie, čo je správne a čo nie, ale rodičia sa často správajú tak, akoby to deti vedeli. Hlavne mladé mamičky často nemajú s deťmi trpezlivosť a mne sa dvíha žlč každý raz, keď vidím matky na svoje deti kričať alebo ich nasilu ťahať, či dokonca ich udierať, pretože nerobia to, čo daná matka chce. 

Je nutné sa zamyslieť, čo spôsobuje tieto reakcie - mám na mysli detskú "neposlušnosť." Často ide práve o strach alebo stres z určitej situácie, ktorá dospelému človeku vôbec stres nespôsobuje. Je dôležité, aby ste sa často pýtali detí nato ako sa cítia a snažiť sa vyhnúť situácii, ktorá im môže spôsobiť stres. 

Dieťa nesmie byť nikdy v strachu, pretože to ohrozuje jeho rast. Strach priamo ovplyvňuje dýchanie a ak sa to deje pravidelne, mení sa spôsob, ktorým dieťa dýcha a dýchanie je jeden z troch hlavných faktorov, ktoré ovplyvňuje zdravie. Odporúčame vyhýbať sa nakupovaniu s deťmi, hlavne čo sa týka potravín. Ako je spomenuté, dieťa nevie rozlíšiť správne a nesprávne a preto býva zlákané pestrými obalmi sladkostí. Samozrejme, deti často potom bývajú neznesiteľné pri pýtaní si danej sladkosti. Preto je lepšie, ak sa do styku zo sladkosťami nedostávajú.

Odporúčame tiež nenechať deti sledovať reklamy. Niektorí ľudia sú schopní argumentovať tým, že deti to chcú a nechcú im odopierať. Takže radšej dáme deťom to, čo chcú a budú choré, než to, čo potrebujú? To, čo chcete a to, čo potrebujete, nie je vždy to isté.  Ak má vaše dieťa napríklad často nádchu, býva to často práve kvôli sladkým potravinám.

Z týmto súvisí aj ďalší problém vo výchove, ktorý nastáva takmer v každej rodine. Jedná sa o nútenie detí do jedla. "Zjedz všetko, čo je na tanieri," je veta, ktorú pozná väčšina ľudí. Je to tiež úplná hlúposť. Deti ešte nie sú natoľko ovplyvnené systémom, aby nevedeli, kedy sú hladné a kedy nie. Ale väčšina dospelých ľudí je ovplyvnená systémom "raňajky - obed - večera." Faktom ale ostáva, že nemôžete jesť podľa toho, koľko je hodín, ale podľa hladu. Ak vaše dieťa odmieta jesť, tak asi nie je hladné, preto by ste ho nemali nútiť do jedla, aj keby nejedlo celý deň. Ak to neovplyvňuje jeho pohyb, nie je nutné sa strachovať. Niekto argumentuje tým, že by sme nemali plytvať jedlom, ale je lepšie plytvať jedlom, než plytvať našim zdravím.

 

Postupne sa dostávame k školskému systému, ktorý je zodpovedný sa väčšinu problémov, ktoré nás v živote stretávajú. Základom je neposielať deti na školské obedy. Existuje viacero dôvodov. Nie je to len nekvalitné zloženie potravy, ale často tiež nedostatočná hygiena a hlavne presne určený čas. Človek má jesť vtedy, keď je hladný, ale dieťa nemá na výber, ak je obed podávaný v určitom čase. Nenechajte deti zvyknúť si jedenie v určitom čase.

Na tejto stránke je to už viackrát spomenuté - nenúťte deti do jedla. Nepodliehajte tlaku, ktorý na vás vytvárajú reklamy o raňajkách, desiatach a podobne. V záujme potravinárskeho priemyslu je, aby predával čo najviac potravín, preto sa vás snažia presvedčiť, aby ste jedli čo najviac. Verte svojim deťom. Ak budú hladné, určite vám povedia.

Pri škole ešte ostaneme. Každý deň deti zažívajú v škole stres. Veľa ľudí už zabudlo, koľko stresu mali z písomiek, z okolia a z učiteľov. Rodičia si neuvedomujú, že deti môžu mať strach z učiteľov, pretože oni sami ho už nemajú. Tento strach, spojený s neustálym sedením zhoršuje dýchanie a držanie tela. Preto by ste sa mali svojim deťom po škole riadne venovať a sledovať ich držanie tela, ich pokoj a podobne. Veľa rodičov však robí opak a ešte svoje deti stresujú ďalšími požiadavkami. Nenúťte svoje deti dosahovať prehnané výsledky, ani ich netrestajte za zlé známky. Dieťa má toho dosť aj bez ďalšieho stresu. Rast detí je dôležitejší než známky. Snažte sa tiež obmedziť u detí sedenie na stoličke. V škole toho totiž majú dosť.

V súvislosti s problémami školského systému je nutné spomenúť problém, o ktorom sa príliš nehovorí, ale má ho takmer každé dieťa. Je to jeden z faktorov, ktorý má veľký vplyv na zdravie v detstve, aj v dospelosti. Ide o potláčanie telesných potrieb. Snáď každý sa stretol s tým, že potlačil potrebu ísť na WC počas školy. Pre deti je to často zdroj hanby a nepríjemných pocitov. Je nutné tiež spomenúť, že učitelia tomuto príliš nepomáhajú a deti často na WC nie sú ochotné pustiť. Niet pochýb, že takéto správanie je proti prírode a nie je sa čo čudovať, že existuje toľko chorôb. 

Odpad sa má vylúčiť presne vtedy, keď to telo vyžaduje. Nemôže to počkať ani minútu, pretože počas tejto minúty sa môže časť odpadu uvoľniť do organizmu. Učitelia často argumentujú niečim typu: "nebuď ako malý."  Ak sa niekto pýta, prečo by mal ísť na záchod vtedy, keď mu treba, tak je zrelý na psychiatriu a nemal by sa k deťom priblížiť na kilometre.

Ak potlačíte svoju potrebu raz, nič sa vám nestane. Ale ak ju potlačíte viac krát, telo sa začne správať podľa toho a odpad sa bude v tele nachádzať dlhšie, než je treba. Nadmerne sa potíte a smrdíte? Máte veľa vyrážok alebo nepekné ochlpenie? Tu máte jeden z dôvodov. Telo totiž vylučuje odpad inými cestami, ak mu zabránite vylúčiť ho prirodzene.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

For instance of Blood Difficulties

(AskexAngellelm, 9. 10. 2018 5:47)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-original-en-ligne/

 

 

Kontakt

Máte otázky alebo chcete vysvetliť špecifickú tému?
Napíšte nám na info@skutocne-zdravie.com!
Odpoveď vám pošleme priamo alebo vytvorením nového článku.

Zadajte e-mail pre odoberanie noviniek a dostanete e-knihu NA CESTE K ZDRAVIU ako bonus!


Archív

Kalendár
<< august / 2019 >>